1 Co oznaczają skróty i pojęcia?
    CPR - Centrum Powiadamiania Ratunkowego, 112
    SKKP - Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej
    KDR - Kierujący Działaniem Ratowniczym
    GBA - Średni samochód ratowniczo-gaśniczy
    GBARt - Średni samochód ratowniczo-gaśniczy ze sprzętem ratownictwa technicznego
    Zastęp - samochód ratowniczo-gaśniczy wraz z załogą
    SiS - Siły i Środki, czyli ludzie i sprzęt
    Rota - Dwóch ratowników biorących udział w działaniach

2 Jak często wyjeżdżacie na akcje?

Od 2014 roku, kiedy to oficjalnie została powołana JOT, notujemy ponad 200 wyjazdów ratowniczo-gaśniczych rocznie. Daje to wyjazd co 1,8 dnia. Oczywiście bywa tak, że przed 2 tygodnie nie dzieje się nic, a później notujemy 5 interwencji dziennie.

3 Jak można do Was dołączyć?

Należy wypełnić Deklarację członkostwa w OSP, przynieść ją do remizy oraz rozpocząć aktywny udział w życiu jednostki poprzez stawiennictwo na Dniach Technicznych i innych wydarzeniach, w których bierze udział OSP.

4 Kiedy zostało utworzone OSP?

Początki ochrony ppoż. w Markach sięgają 1884 roku. Straż Pożarna Ochotnicza została utworzona w 1928r. W 1991 działalność została zawieszona. 20 stycznia 2013 roku nastąpiło utworzenie stowarzyszenia Ochotnicza Straż Pożarna w Markach i tym samym reaktywacja jednostki.

5 Najbardziej wymagające akcje?

Każdy z nas inaczej patrzy na ten temat, jednak można powiedzieć ogólnie, że najcięższymi akcjami się pożary dużych powierzchni lasów i nieużytków, jak np. teren w okolicy zbiornika Meksyk, Małachowskiego, Okólnej, jak również pożary wewnętrzne i wypadki śmiertelne. Sporym bagażem są również akcje, które dzieją się w czasie innych, np. po wichurach i burzach.

6 Dlaczego wyje syrena?

Syrena jest elementem systemu powiadamiania alarmowego jednostki OSP. Uruchamiana jest przez SKKP w Wołominie w celu wezwania SiS OSP Marki do działań ratowniczo-gaśniczych. Może również zostać uruchomiona przez upoważnione osoby z grona członków OSP w przypadku problemów technicznych z połączeniem z SKKP lub w celu wezwanie drugiego zastępu.

Syrena wyje tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nasza jednostka jest dysponowania do działań ratowniczo-gaśniczych lub podczas testowania alarmowania po awarii. I nie, do "kotków na drzewie" nie jesteśmy wzywani syreną.

7 Czy wyjeżdżacie do kotów na drzewie?

Jeżeli kot, który nigdy wcześniej nie chodził po drzewach, nie schodzi z niego dłużej niż kilka godzin, wówczas po zgłoszeniu tego faktu do SKKP najczęściej pada decyzja o wyjechaniu zastępu OSP do ściągnięcia zwierzęcia.

8 Kto może zostać strażakiem?

Strażakiem OSP może zostać każda osoba, która cieszy się dobrym stanem zdrowia, ma chęć pomagać innym , nie boi się wyzwań i trudów. W kursie podstawowym strażaka OSP mogą wziąć jednak jedynie osoby w przedziale 18 - 55 lat, które posiadają minimum podstawowe wykształcenie, przejdą pomyślnie badania lekarskie i zostaną zakwalifikowane przez jednostkę macierzystą.

9 Kto decyduje o wyjeździe osp do akcji?

OSP Marki może zostać zadysponowane do działań przez SKKP w Wołominie, Burmistrza Miasta Marki poprzez Wydział Zarządzania Kryzysowego lub na polecenie Naczelnika OSP Marki.

10 Czy napełniacie wodą baseny?

OSP Marki nie napełnia basenów.

Znalezione obrazy dla zapytania fundacja anikar  Naprawa komputerów, tworzenie stron, grafika reklamowa - Kobyłka  SunChemical Polska  Inter Europol