Rok 2014 to czas dalszego rozwoju OSP Marki. Kolejne szkolenia podstawowe, specjalistyczne, znaczna ilość zdarzeń, próbne ewakuacje w mareckich placówkach oświatowych, pierwszy dzień otwarty w remizie, zabezpieczenia pikników i festynów, zawiązanie Komitetu Fundacji Sztandaru, Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków, które przyniosło zmiany we władzach OSP a także przygotowania do wejścia w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego sprawiły, że był to dla nas bardzo intensywny czas.

Od stycznia współpracując z organizacją Strzelec prowadziliśmy rekrutację do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej zbierając pierwsze szlify w funkcjonowaniu tej grupy. Celem MDP jest rozszerzanie wiedzy z zakresu działalności ratowniczo - gaśniczej, przygotowanie młodzieży do działań w OSP oraz krzewienie postaw pomocy innym i przeciwdziałania zagrożeniom.

31 maja zorganizowaliśmy pierwszy Dzień Otwarty w Remizie, który połączony był z Piknikiem Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka. W trakcie można było pobawić się na dmuchańcach, spróbować sił w konkurencjach strażackich, obejrzeć nasze pierwsze pokazy z ratownictwa drogowego i Pierwszej Pomocy a na koniec wysłuchać koncertu młodzieżowego zespołu Open Heart i wziąć udział w potańcówce na dechach jak za dawnych lat.

Fotorelacja z wydarzenia dostępna jest na Portalu Społeczności Marek.

Ze względu na historię regionu, aktywnie włączaliśmy się w wydarzenia patriotyczno - historyczne: Rocznica Godziny "W", prace porządkowe przy grobie Henryka Antczaka, czy udział w obchodach rocznicowych Odzyskania Niepodległości.

Zapoczątkowane zostały prace przy nadaniu jednostce nowego sztandaru, a Przewodniczącym Komitetu został proboszcz parafii pw. Św. Izydora, ks. Zygmunt Wirkowski zaś Wiceprzewodniczącym Profesor Szkoły Głównej Służby Pożarniczej nadbryg. Ryszard Grosset.

Zostaliśmy także wyróżnieni przez Zarząd Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej za działalność i wykorzystanie środków dotacyjnych pochodzących z różnych źródeł. Jako gratyfikację otrzymaliśmy bon o wartości 2.000 zł na zakup umundurowania.

fot. Paweł Polimirski

foto: Paweł Polimirski