Pierwsze zamysły reaktywacji jednostki straży pożarnej w Markach pojawiły się w lipcu 2012 roku na spotkaniach Grupy Marki 2020. Patryk Rudnik, początkujący strażak OSP Zielonka, rozmawiał o swojej pasji z jednym z liderów grupy, Jackiem Orychem. Wówczas Prezes stowarzyszenia zaproponował utworzenie straży w Markach. Niedługo potem do tematu dołączył Marcin Piotrowski, ówczesny Przewodniczący Rady Miasta, i prace nad reaktywacją nabrały tempa.

Wkrótce doszło do spotkania Andrzeja Michalskiego - emerytowanego strażaka Państwowej Straży Pożarnej, Marcina Piotrowskiego i Patryka Rudnika, na którym zaczęto prace nad organizacją reaktywacji i projektu Statutu.

Na początku 2013 roku na forum miasta na portalu gazeta.pl temat podjął p. Kamil Róg, strażak WSP, pytając o możliwość założenia jednostki.

Z odpowiedzą pospieszył Patryk, który podał dane kontaktowe. Tym samym po raz pierwszy ukazały się w Internecie możliwości kontaktowe ze Strażą Pożarną w Markach.

Kilka dni później na grupie Forum Mieszkańców Marek na portalu Facebook pojawiło się zaproszenie na zebranie założycielskie nowego stowarzyszenia.

Na zebranie przybyło 21 osób, z których 20 było uprawnionych do założenia stowarzyszenia, wśród nich m.in. urzędujący ówcześnie Burmistrz Miasta Marki Janusz Werczyński i Przewodniczący Rady Miasta Marcin Piotrowski, strażak WSP Kamil Róg, strażak OSP Patryk Rudnik, mareccy działacze społeczni i mieszkańcy. W trakcie spotkania losy straży pożarnej w mieście przedstawił pasjonat historii p. Antoni Widomski na podstawie zebranych materiałów. 

 

Następnie podjęto uchwały dotyczące powołania stowarzyszenia, przyjęcia Statutu oraz wybrano pięcioosobowy Komitet Założycielski OSP, którego zadaniem była rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym. Do komitetu założycielskiego zostali wybrani Jarosław Jaździk (TPM/Grupa Marki 2020), Andrzej Michalski (emerytowany oficer PSP), Marcin Piotrowski (ówczesny Przewodniczący Rady Miasta Marki), Paweł Porębski (Radny Powiatu Wołomińskiego), Patryk Rudnik (strażak OSP).

I tak 20 stycznia 2013r., po 21 latach zawieszenia, w Markach odrodziła się Ochotnicza Straż Pożarna.

 

Kolejne tygodnie przyniosły rejestrację w KRS, pierwszy kurs podstawowy dla naszych druhów, liczne spotkania określające kierunki działania jednostki, rozpoczęto prace związane z pozyskaniem wozu bojowego. Rozpoczęła się też pierwsza akcja mareckich strażaków - dostrajanie odbiorników telewizyjnych do sygnały cyfrowego.

Brak automatycznego tekstu alternatywnego.

Pojawiały się też zaproszenia do wsparcia działalności, jak np. to na Portalu Społeczności Marek.

5 kwietnia odbyło się Walne Zebranie Członków. Omówiono bieżące sprawy oraz zdecydowano o wyborze 5-cio osobowego Zarządu i Komisji Rewizyjnej. Po zakończeniu zebrania odbyły się pierwsze posiedzenia władz stowarzyszenia i nastąpił podział funkcji: 

Prezes: Andrzej Michalski
Wiceprezes - Naczelnik: Kamil Róg
Wiceprezes: Patryk Rudnik
Skarbnik: Jarosław Jaździk
Sekretarz: Antoni Widomski

Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej wybrany został Marcin Piotrowski.

18 kwietnia odbyła się strażacka zbiórka, na której deklaracje członkostwa złożyło kilkunastu mieszkańców Marek, a dwa dni później po raz pierwszy zaprezentowaliśmy nasz wóz na otwarciu Orlika przy Szkole Podstawowej nr 1.

10 maja Zarząd OSP przyjął w poczet członków zwyczajnych 30 kandydatów. Szeregi OSP wzrosły zatem do 60 druhów. Ogłoszono też prace adaptacyjne budynku Zakładu Usług Komunalnych przy ul. Dużej 1b, którego część przeznaczono na naszą remizę.

22 czerwca odbyła się uroczysta Reaktywacja Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach. W kościele parafialnym pw. Św. Izydora odbyła się Msza Św. w intencji członków straży, a następnie poświęcenie mareckiego taboru, uroczyste ślubowanie strażaków, nadania tytułów Honorowego Członka OSP a także poczęstunek dla zebranych.

 

Galeria z uroczystości dostępna pod linkiem.

 

 

Kontakt

Ochotnicza Straż Pożarna w Markach
ul. Duża 1b
05-270 Marki

e-mail: straz@ospmarki.pl

 Znajdziesz nas na:

facebook-icon-preview-1-400×400 – stratpoints

 

 

Facebook

 

Mapa

Wszelkie prawa zastrzeżone dla OSP Marki
Projekt i wykonanie Pedros.com.pl